VII Młodzieżowy Czempionat Koni Ras Zimnokrwistych w Bedlnie (15.05.2022) – podsumowanie.

W dniu 15.05.2022r. w miejscowości Bedlno k. Radzynia Podlaskiego odbył się VII Młodzieżowy Czempionat Koni Ras Zimnokrwistych. Organizacja Czempionatu była możliwa dzięki współpracy Urzędu Gminy w Radzyniu Podlaskim, Lubelskiego Związku Hodowców Koni i Terenowego Koła Hodowców Koni w Radzyniu Podlaskim.

Zainteresowanie imprezą było bardzo duże, niestety, po wstępnej kwalifikacji mogliśmy umieścić w katalogu tylko 40 rocznych i dwuletnich klaczy i ogierów oraz 3 konie rezerwowe. Tylko jeden koń nie dojechał, tak więc do oceny przystąpiły 42 konie.

Konie oceniała trzyosobowa Komisja w składzie: Przewodniczący – Pan Adam Domżała, Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Koni oraz członkowie: Pan Jerzy Konowrocki – Dyrektor Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Warszawie i Pan Andrzej Kosior – Kierownik ds. hodowlanych Lubelskiego Związku Hodowców Koni.
O zdobytym miejscu decydowała suma not za poszczególne cechy tj typ, pokrój, nogi i kopyta, ruch w stępie, ruch w kłusie; punktację uzupełniała nota za wrażenie ogólne.

Tytuł najlepszej klaczy spośród rocznych i dwuletnich klaczy rasy polski koń zimnokrwisty i zimnokrwisty w typie sokólskim zdobyła dwuletnia WERBENA pkz (UNIVERS DE LAGRANGE ard.fr. – WERA z po JOLEN z), hodowli i własności Pana Władysława Feręsa z miejscowości Liszno Kolonia w powiecie chełmskim.

Najlepszym ogierem młodszym został dwuletni WITRAŻ z/sok. (FUKS z – WITA z/sok. po WAREST z). Hodowcą ogiera jest Pan Stanisław Słowikowski z województwa podlaskiego a właścicielem Pan Zbisław Saj z Lublina. Ten gniady ogierek w typie sokólskim został również najlepszym koniem Czempionatu.

Doskonałą atrakcją dla wszystkich zgromadzonych był pokaz wspaniałej przyjaźni, zaufania i współpracy między człowiekiem a koniem. Człowiekiem czyli Panem Pawłem Jachymkiem, koniem czyli osiemnastoletnim małopolskim WICHREM.

Wszystkim zwycięzcom, także tym w poszczególnych klasach (opis podamy w najbliższych dniach), serdecznie gratulujemy, już dzisiaj zapraszamy na kolejny Czempionat w roku przyszłym.


 
 
Skip to content